WhatsApp
Telefon
 • Merkez: Tığcılar Mah. Kavaklar Cad. No:6 Erman İş hanı Adapazarı / Sakarya
Fabrika Temizliği

Fabrika Temizliği

Fabrika Temizliği Nedir?

Üretim evi olan fabrikalar, çok fazla atık çıkan ve çok fazla kirlenen mekânlardır. Üretimlerinizin temiz olması için belli bir düzende fabrika temizliği yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Fabrika ya da imalathane sahibi iseniz kesinlikle üretim yaptığınız bu alanların temizliğini ihmal etmemelisiniz. Çünkü:

 • Üretim sonrası çıkan atıklar,
 • Çalışanların tükettiği ürünlerin atıkları
 • Kullanılan alanların kirliliği
 • Makinelerin içinde üretim aşamasında biriken artıklar
 • Zeminde oluşan kirler gibi birçok faktör, fabrikaların aslında ne kadar çok kirlendiğinin göstergesidir.

Düzenli fabrika temizliği yapılması hem üretim kalitesini arttırır. Hem de çalışan sağlığı açısından önemlidir. Temiz olmayan ortamlarda bir arada bulunmak, hastalık riskini arttıran en önemli faktörler arasındadır. Yemekhane ve soyunma odası gibi toplu kullanım alanlarında özellikle dezenfeksiyona ayrıca önem vermelisiniz.

Fabrika Temizliği Nasıl Yapılır?

Enmis Group Temizlik olarak fabrikalarınızı temizlemeden önce gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde temizlenecek alanın büyüklüğünü tespit ederiz. Personel sayınızı, üretimde kullandığınız makineleri, üretim yaptığınız sektörü, temizlenmesini istediğiniz alanları öğrenerek size doğru personel sayısı ile hizmet veririz.

Fabrika temizliği sırasında öncelikle iş sağlığı ve güvenliği için gerekli tedbirlerin alındığından emin olmak isteriz. Çalışılacak alanda mümkünse hiç fabrika personeli olmaması işimizi oldukça pratik bir şekilde tamamlamamıza yardım eder. Ancak üretimi aksatmamak adına fabrikanızın farklı noktalarını parça parça temizleyerek bir alandaki işi bitirip diğerine geçeriz.

Makinelerin temizliği için ise faaliyetlerin kısa bir süreliğine durması ve makine parçalarının sökülüp pratik bir şekilde temizlenmesi gerekir. Özel temizleme malzemelerimiz ve ekipmanlarımızla her parçayı iyice temizleyerek içinde biriken tortuları ve kalıntıları yok ederiz. Bu işlemi ara ara yaptırdığınızda makinelerinizin uzun süre arızalanmadan çalıştığını görebilirsiniz.

Fabrika Temizlik Şirketleri Nasıl Seçilir?

Fabrika temizliği için firma seçerken dikkat etmeniz gereken kıstaslar:

 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda hassas mı?
 • Fabrika temizliği konusunda tecrübeli mi?
 • Yeterli personele sahip mi?
 • Doğru ekipmanla mı çalışıyor?
 • Piyasa standartlarına uygun ücretlendirme yapıyor mu?
 • Kullandığı kimyasallar personel sağlığını tehdit ediyor mu?

Bütün bunlara dikkat ederek seçeceğiniz fabrika temizliği firması, sizi daha fazla maliyetten ve can ve mal kaybından korur. Sakarya'da Profesyonel temizlik firması arayışındaysanız bizi şimdi arayarak hizmet taleplerinizi hızlı bir şekilde iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hastane Temizliği Nasıl Yapılır?

Hastane Temizliği Nasıl Yapılır?

Söz konusu hastane olduğunda temizlenecek odaya ve yüzeye göre yapılacak işlem ve kullanılacak malzemeler değişir. Hasta odası temizlik talimatı, temizlik sırasında yapılacak işlemde firmalara yol göstericidir. Temizlik elemanları hasta odası temizliğinde hem temizleyici maddeler hem de dezenfektan kullanılmalıdır.

Hastane temizliğinde kova ve bez renkleri de talimat içinde yer alır. Buna göre hastane temizliği için kullanılması gereken bezlerin renkleri:

 • Tuvaletler ve lavabo alanları için kırmızı
 • Bütün kuru alanlar için mavi
 • Tuvaletler hariç bütün ıslak alanlar sarı olmak üzere belirtilmiştir.

Aynı talimatta kova renkleri ise temiz su için mavi, kirli su için ise kırmızı olmak üzere belirtilmiştir.

Temizlik yapılırken soyunma odaları, hasta odaları, doktor ve hemşire odaları, ameliyathaneler, muayene odaları gibi her alan için farklı bir uygulama talimatı vardır. Bu talimata uygun olarak temelde her alanın derinlemesine temizliğini ve en sonunda da dezenfeksiyonunu yaparız.

İnşaat Sonrası Temizlik İçin Gerekli Malzemeler Nedir?

Yeni bitmiş inşaat sonrasında harçlar, boya kalıntıları ve içeride çok miktarda toz olur. Bütün bu kalıntılardan ve pislikten kurtulmak için ise inşaat sonrası temizlik deterjanı ve bazı özel malzemelere ihtiyaç vardır.

Özel kimyasallar kullanarak bütün bu inatçı lekelerden kolayca kurtulmanıza yardım ederiz. Ancak bunu yaparken insan ve canlı sağlığına zarar vermeyen kimyasalları tercih ederiz. Temizlediğimiz iç mekân eşya yerleştirmeye uygun hale gelir. Malzemelerimiz arasında temizlik bezi, buharlı temizleme makinesi, elektrik süpürgesi, cilalama makinesi ve deterjanlar yer alır.

Taşınma işleminiz öncesinde bizden randevu alarak hizmet almak istediğiniz günü belirtmeniz yeterlidir. O gün sabah erkenden temizliği yapılacak adrese gelerek temizliğinizi yaparız.  

Bordrolama Hizmeti Nedir Nereden Alınır?

Bordro hazırlama hizmetini yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bir şirketin mali verilerinin tutulduğu göstergenin hazırlanması amacıyla alabilirsiniz. Bordro hazırlarken şirketin bütün mali kayıtları, geliri ve gideri kayıtlara işlenir. Bu hizmeti iki ayrı şekilde alabilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi şirketinizin bünyesinde bulunan muhasebe departmanı yoluyladır. Bunun dışında ise bordro hizmeti veren firmalar aracılığıyla bordro hizmeti almayı tercih edebilirsiniz. Alacağınız dış destek ile şirket içinde ekstra maliyetten kurtulabilirsiniz.

Çünkü şirket bünyesinde görevlendireceğiniz bir bordrolama elemanı, size yemek, yol, maaş, sigorta ve gerekirse fazla mesai gibi masraflara yol açar. Ancak dışarıdan alacağınız hizmette sadece ücret karşılığı hizmet alırsınız.

Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Dış cephe temizliği yaparken yukarıda da bahsettiğimiz gibi binanın büyüklüğüne göre bazen bir bazen birden fazla kişi camları siler. Cam silme aparatı her firma için farklı olabilir. Ancak Enmis Temizlik olarak güvenilir yöntemlerden biri olan asansörlü cam silme işlemini tercih ederiz.

Dış cephe cam temizliği aparatı ile yağmur, kar ve havadan gelen toz, çamur kalıntılarının silinmesini sağlarız. Pratik cam silme aparatları sayesinde dış cephe temizliği konusunda size hızlı bir hizmet veririz. Çalışan personelimizin can güvenliği kapsamında kaliteli bir hizmet sunarız.

Dış cephe temizliği yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü camlarınız ve dış cephenin kirli olması, çalıştığınız ortamı dışarıdan bakanlar için pis ve antipatik gösterecektir. Oysaki temiz ortamlarda çalışanlarınızın verimliliğinin daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Dış Cephe Temizliği Neden Önemlidir?

Bina dış cephe temizliği, dışarıdan görüntünün iyi olmasından öte sağlık açısından da önemlidir. Eğer düzenli olarak dış cephe cam temizliği hizmeti almazsanız zamanla dış cepheye yapışan pisliklerin bina içine geldiğini görebilirsiniz.

Camlardaki pislikler, dışarıyı görmenize engel olacak bir boyuta ulaşabilir. Kirli camlar, dışarıdaki kirli havayı ofis ortamına taşıyarak temiz hava almanıza engel olur. Bu durum da çalışan memnuniyetinizi azaltarak şirket performansınızın düşmesine yol açar. 

Pratik bir temizlik, temiz dış cephe ve düzgün görünümlü bir plaza için siz de dış cephe temizliği yaptırabilirsiniz. Dış cephe cam temizliği hizmetlerimiz için bizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz. 

Endüstriyel Temizlik Ürünleri Nedir?

Temizlik hizmetleri birçok farklı daha ayrılır. Bunlardan biri de endüstriyel temizlik firmaları aracılığıyla verilen temizlik hizmetidir. Fabrikanıza ya da imalathanenize temizlik yaptıracağınızda bir profesyonel temizlik firması ile anlaşmalısınız. Çünkü gerek kullandığınız ekipmanın temizliği, gerek zemin ve duvar temizliği gibi kapsamlı bir iç mekan temizliğine ihtiyacınız olacaktır.

Kimyasal üretim yapılan bu alanlarda temizlik ekibimiz, endüstriyel temizlik malzemeleri kullanarak alanın iyice dezenfekte olmasını sağlarlar. Böylece üretim kaliteniz kaldığı yerden devam eder. Çünkü makinelerde ve iç mekanda biriken kimyasallar, atıklar, bir süre sonra çalışma ortamının boğucu bir ortama dönmesine yol açar.

Makinede biriken üretim malzemeleri ise zamanla bozularak üretilen malzemelerin de kalitesini bozar. İşte bütün bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için profesyonel temizlik hizmeti almayı ihmal etmemelisiniz.

Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle işlerinizin aksamasını istemiyorsanız tatil günlerinde ya da öğle arasında çalışılan alanların temizlenmesini isteyebilirsiniz. Böylece masa ve sandalyelerin temizliği personel öğle tatilindeyken tamamlanır. Siz de personelinizle birlikte işinize kaldığınız yerden devam edersiniz.

Ofis temizliği püf noktaları arasında son derece önemli olan bir başka faktör de şudur: İş yerindeki her zemin ve yüzey yeterince iyi şekilde temizlenmeli ve silinmelidir. Temizlik deterjanı masa, dolap ve silinen her yüzeye olması gerektiği kadar temas etmelidir. Uzman ekibimiz doğru miktarda deterjan kullanımına dikkat ederek ofisteki her yüzeyi düzgün şekilde temizlemeye dikkat eder.